Jak se lifting obočí stal mainstreamem – díl 3. ze 3.
Mnoho lidí se potýká s problémem pokleslého obočí, který přirozeně přichází se stárnutím. Postupem času může čelo poklesnout natolik, že vytváří efekt neustálého zamračení nebo přetrvávajícího či smutného pohledu. Lifting obočí, který je někdy nazýván liftingem čela, má schopnost napravit pokles oční oblasti, a to prakticky okamžitě. Výsledkem je celkové omlazení horní části obličeje. Lifting obočí také tím, že obočí pozvedne, redukuje vrásky a vertikální záhyby mezi obočím. Lifting obočí je možné provést rozdílnými technikami. Volba techniky je přitom důležitým prvkem, který rozhoduje o výsledku celé procedury.
Gliding brow lift
Komu se nechce číst celý článek, dalo by se říct, že nejlepší technikou je Gliding brow lift. Jde o nejnovější způsob pozvednutí obočí, při kterém je dosaženo nejpřirozenějšího vzhledu. Zákrok nemusí být pro každého, více se dozvíte přímo na stránce zákroku Gliding brow lift.
Koronální lifting obočí
Jedná se o nejstarší používanou techniku liftingu obočí, někdy je proto označována jako technika klasická. Lze se setkat i s označením otevřený lifting obočí. To zase souvisí s tím, že je v tomto případě používán jeden velký řez, který chirurg vede přes celé čelo od ucha k uchu. Koronální lifting je vhodnou volbou pro osoby s menším čelem a ty, kteří chtějí současně pozvednout vlasovou linii. Nevýhodou této techniky je však to, že může v některých případech způsobit permanentní necitlivost v oblasti od řezu až po vrchol hlavy. Z tohoto důvodu jsou dnes preferovány spíše méně invazivní techniky.
Endoskopický lifting obočí
Tato technika se stala pro většinu chirurgů procedurou, kterou volí jako první. Důvodem je fakt, že vyžaduje pouze malé a méně invazivní řezy. V průběhu endoskopického liftingu obočí používá chirurg malý endoskop s připojenou kamerou, který mu umožňuje nahlížet do prostoru pod kůží, a správně naříznout čelní tkáň. Kamera umožňuje chirurgovi identifikovat nervy vedoucí k obočí a zajistit, že nebudou v průběhu zákroku poškozeny. Jelikož mají operační řezy minimální velikost, pro pacienty je endoskopický lifting obecně mnohem méně bolestivý, rekonvalescence je kratší a nehrozí znecitlivění pokožky hlavy.
Řada chirurgů využívá techniku endoskopického liftingu obočí tak, že vede stejné řezy bez použití kamery. Tato metoda má určitá malá omezení, jinak je však jejím prostřednictvím dosahováno velmi podobných výsledků.
Temporální lifting obočí
Technika temporálního liftingu se také někdy nazývá jako lifting laterální. Jedná se o techniku, která se soustředí pouze na vnější třetinu obočí, nikoliv na celou oblast. Rozsah tohoto zákroku je tak výrazně menší. Ta část obočí, na kterou se tento zákrok soustředí je většinou první, která začne s věkem klesat. Výsledkem je potom efekt těžkého horního víčka. Temporální lifting obočí pomáhá tento přirozený proces zvrátit, velmi často je přitom kombinován s takzvanou blefaroplastikou horního víčka. Ve srovnání s jinými technikami liftingu obočí přináší méně výrazný výsledek, také je u něj ale menší riziko komplikací a kratší čas rekonvalescence.
Vnitřní transblefaroplastická browpexe
V případě této techniky jde o modifikaci temporálního liftingu. I v tomto případě se zákrok zaměřuje na laterální část obočí. Obočí je v tomto případě pozvednuto prostřednictvím standardního blefaroplastického řezu na horním očním víčku. Tímto způsobem dojde vlastně k uvolnění čela v jeho spodní části. Čelo je následně zafixováno díky druhému krátkému řezu, který je veden za horní vlasovou linií. Také tato procedura přináší krátké časy hojení, neboť se jedná o techniku minimálně invazivní.
Nechirurgický lifting obočí s použitím botoxu či dysportu
Laterální obočí může být lehce pozvednuto také aplikací neurotoxinů jako je botox, nebo dysport. Svaly, které stahují obočí dolů jsou jejich působeni oslabeny čímž opět dojde k pozvednutí obočí. Konkrétní svaly, na které tato metoda míří, nesou označení orbicularis oculi a procerus či corrugator. Nevýhodou této nechirurgické techniky je však její omezený efekt a také její dočasnost. Po uplynutí několika měsíců je třena neurotoxin aplikovat znovu. Tato technika je vhodná pro mladší pacienty, u nichž je zatím pokles obočí pouze mírný.
Další techniky liftingu obočí
Existují ještě další dvě techniky liftingu obočí, konkrétně lifting středního čela a tzv. přímý lifting obočí. Obě tyto techniky se již přímo nepoužívají, neboť často byly jejich výsledkem nevzhledné jizvy. Tyto techniky jsou nyní využívány pouze u pacientů s vážnou asymetrií obočí, která má původ v paralýze faciálního nervu, nebo úrazu.
Trichofytický lifting obočí
Tento typ liftingu je běžně používán u pacientů s vysokou vlasovou linií. Je při něm odebrána část kůže, což způsobuje zvednutí obočí. Ve skutečnosti tak vlasová linie posunuta není, požadovaného výsledku je dosahováno trochu jinak. Řez je v tomto případě veden těsně za vlasovou linií takovým způsobem, aby vlasy následně rostly přímo skrze tento řez a tím ho zamaskovaly.
Jak dlouho lifting obočí trvá?
Doba trvání liftingu obočí závisí na zvolené operační technice. Endoskopický lifting vyžaduje asi dvě hodiny, temporální a transblefaroplastický zákrok má dobu trvání asi 90 minut. Trichofytický lifting obočí zabere dvě až dvě a půl hodiny. Nechirurgický lifting spočívá v injekční aplikaci neurotoxinů což trvá řádově několik minut.
Jaká se při liftingu používaná anestezie?
Všechny techniky liftingu obočí (kromě nechirurgického) lze samozřejmě provést v celkové anestezii. Většinu z nich je však možné provádět v anestezii lokálně. Rozhodnutí o nejvhodnějším typu anestezie právě ve vašem případě je na lékaři, který jej s vámi probere v průběhu konzultace.
Jak probíhá rekonvalescence po liftingu obočí?
Také doba rekonvalescence je závislá na konkrétní zvolené technice. Po endoskopickém liftingu obočí, stejně jako liftingu trichofytickém trvají citlivost i přítomnost modřin asi deset dní. Většina pacientů se po dvou týdnech pohodlně vrací k plně aktivnímu způsobu života. Rekonvalescence po temporálním liftingu a transblefaroplastice je typicky ještě kratší. Existují doporučení, jejichž naplňování může rekonvalescenci zkrátit. Tato doporučení zahrnují dietní plán, dodržování klidového režimu apod.
Která technika liftingu je pro vás ta pravá?
Stejně jako u jiných plastických zákroků závisí výběr té nejvhodnější procedury na jedinečných charakteristikách každého pacienta, stejně jako na tom, co od zákroku očekávat.
Článek přináší V-CLINIC – estetická klinika Brno, spolu s jejím zakladatelem, MUDr. Tomáš Ventruba Ph.D.